Előadás a regeneratív gazdálkodásról
Iskolánk törekszik arra, hogy tanítványainkat megismertesse sokrétű, szemléletformáló gazdálkodás lehetőségeivel is. Örsi Péter, iskolánk oktatója felkérte Bekecs Mátyást, regeneratív gazdálkodót egy rendkívüli foglalkozás keretében megvalósított előadásra. Az előadáson a végzős mezőgazdasági gépésztechnikusok és környezetvédelmi képzésben résztvevő diákok nagy érdeklődéssel vettek részt. Az előadás után a regeneratív gazdálkodásról beszélgettünk az előadóval, hogy minél több tanítványunkhoz, olvasónkhoz is eljussanak az alapgondolatok.
– Miért választotta ezt a gazdálkodási formát?
– Családi gazdaságunkat 2016 óta irányítom, és elégedetlen voltam a hagyományos gazdálkodás függőségeivel (bankok, piac, támogatások). Kerestem a kiutat, és fokozatosan próbáltam ki az új módszereket. 2021-ben Gabe Brown „Porból élet” című könyve segített egy holisztikus rendszert kialakítani.
– Mi a regeneratív gazdálkodás lényege?
– A cél a természet szabályaihoz igazodó gazdálkodás. Nem bolygatjuk a talajt (no-till rendszer), takarónövényeket használunk, és folyamatos növényi borítást biztosítunk. A fotoszintézis révén a növények táplálják a talaj élővilágát, így a talaj egészsége javul, ami egészséges növényeket és állatokat eredményez.
– Miért kell váltani gazdálkodásban?
– A hagyományos rendszer kiszolgáltatottá teszi a gazdákat a piaci és éghajlati változásoknak. A talajok gyorsabban pusztulnak, mint ahogy megújulhatnának, ezért fenntarthatóbb megoldásra van szükség.
– Hogyan lehet elkezdeni?
– Kicsiben és nagyban is lehetséges. Kis területen mélymulcsos kerttel, szakaszos legeltetéssel vagy mobil tyúktartással (tyúktraktorral) kezdhető. Nagyobb gazdaságokban a talajművelés és vegyszerek csökkentése az első lépés.
– Honnan lehet segítséget kérni?
– Magyarországon egyre több gazdálkodó foglalkozik ezzel a módszerrel. Segítséget lehet kérni például a Talajmegújító Gazdák Egyesületétől vagy tapasztalt regeneratív gazdálkodóktól.
– Van irodalma ennek a gazdálkodásnak?
– Angol nyelven széleskörű, magyarul is egyre több anyag érhető el. Például Gabe Brown „Porból élet” könyve, valamint Allan Savory „Holistic Management” képzése.
-: Mit üzensz a fiataloknak?
– Merjenek másképp gondolkodni, nyitott szemmel járni, és vigyázni a földre, az egészségükre és a talajra.
– Köszönöm. Az előadás és a beszélgetés hasznos betekintést nyújtott a regeneratív gazdálkodás elveibe, amely a jövő fenntartható mezőgazdaságának egyik kulcsa lehet.
Ezúton is köszönjük Bekecs Mátyásnak a gyakorlatias, élményszerű szakmai előadását!